Mějte na paměti, že …
- Pokud rekonstrukci plánuje vlastník bytové jednotky, je potřeba podat řádné „Oznámení stavebních úprav“, ke kterému dává BDH své stanovisko.
- Pokud rekonstrukci plánuje nájemník, je potřeba podat řádnou „Žádost o povolení stavebních úprav“, která podléhá schválení ze strany BDH.
- Oba uvedené formuláře naleznete v sekci Dokumenty, formuláře
Bez tohoto postupu a návazného stanoviska BDH NELZE rekonstukci provádět!
S čím musíte dále počítat, pokud plánujete rekonstrukci:
- Všechny práce spojené budou probíhat na výhradně na náklady žadatele/oznamovatele
- Stavebník odpovídá za dodržování obecně platných bezpečnostních a protipožárních předpisů a za případné škody na majetku družstva, nebo třetích osob, vzniklé v souvislosti s prováděním uvedených prací.
- Každý stavebník je povinen zajistit odvoz stavebního materiálu a průběžný i konečný úklid v objektu i před objektem.
1) Výměna oken:
- V případě výměny oken je zapotřebí dodržet následující pokyny:
- Zachování rozměrů, členění oken a meziokenní výplně.
- Zachováním barvy rámů.
- Stavebník zajistí osazení nových oken s příslušnou certifikací a dle platné ČSN 73 05 40.
- Ze strany stavebníka (vlastníka) bude dodržen zák. 183/2006 Sb. v platném znění.
- Při výměně oken dbát na nepoškození obvodového pláště a odborného napojení stávajících parapetů. V případě poškození zajistí stavebník (vlastník) nápravu na vlastní náklady.
- Práce provede odborná firma, která má oprávnění k předmětné činnosti.
2) Zasklení lodžií:
- Zasklení musí být provedeno výhradně systémem Optimi Qvadro.
- Při provádění stavebních prací nesmí dojít k ohrožení nájemníků z hlediska bezpečnosti a jejich práv. Nesmí dojít k narušení nosných konstrukcí objektu. Provádění stavebních prací bude provádět výhradně odborná firma. V případě poškození fasády tuto závadu odstraníte na vlastní náklady.
3) Výměna podlahových krytin:
- Pokud je Vaším záměrem vyměnit stávající podlahovou krytinu za plovoucí podlahu, je nutné použít podkladový materiál sloužící k útlumu kročejové hlučnosti.
4) Rekonstrukce elektrorozvodů v bytě:
- V případě výměny elektroinstalace zajistit, aby tuto výměnu provedla výhradně odborná firma, a po jejím provedení je nutné předložit revizní zprávy správci objektu.
5) Výměna radiátorů
V případě jakékoliv manipulace s radiátory, spočívající v jejich posunutí či výměně, je nezbytné:
- zajistit potvrzení firmy INMES, že tento zásah nebude mít žádné dopady do otopné soustavy – musí být doloženo současně se žádostí/oznámením
- Veškeré práce je nezbytné zajistit firmou INMES či v prokazatelné součinnosti s touto firmou, a to včetně případné manipulace nejen s radiátorem, ale i s termoregulační hlavicí a měřičem tepla.
- Informovat o termínu demontáže správce objektu
- Uhradit náklady spojené s vypuštěním otopné soustavy, které Vám budou sděleny výhradně správcem objektu
- Mimo havarijní stavy nelze povolit zásahy (rekonstrukce) do topné soustavy v období topné sezóny. Topná sezóna je upřesněna ve Vyhlášce č. 194/2007 Sb. – ZDE (§ 2 a dále)
6) Celková či částečná rekonstrukce bytu, např. WC, koupelna,…
- V případě obecné rekonstrukce je potřeba respektovat pravidla uvedená níže, která jsou společná pro všechny typy rekonstrukcí. Pokud rekonstrukce zahrnuje i některé z výše uvedených typů rekonstrukcí, je potřeba respektovat i náležitosti uvedené u daného typu rekonstrukce.
- Rekonstrukcí nelze zasahovat do velikosti podlahových ploch (měnit je).
- Při rekonstrukci koupelny je nutno osadit revizní dvířka do stoupací šachty o minimálním rozměru 60*60 cm, a to tak aby byl zajištěn mj. přímý pohled/přístup na měřiče spotřeby vody (bez potřeby používání např. zrcátek apod.)
!!! U všech typů rekonstrukcí zároveň respektovat následující pravidla:
- Likvidaci odpadu provádět v souladu se zákonem č. 185/2001 Sb. o odpadech. Průběžně zajišťovat odvoz stavebního materiálu a průběžný i konečný úklid v objektu i před objektem. Stavební odpad neukládat ve společných prostorách domu.
- Stavebník odpovídá za dodržování obecně platných bezpečnostních a protipožárních předpisů a za případné škody na majetku družstva, nebo třetích osob, vzniklé v souvislosti s prováděním uvedených prací.
- Nepoužívat hlučné mechanizmy a zařízení v době nočního klidu a pracovního volna, vyhláška č. 26/1999 Sb. MHM Prahy o obecných technických požadavcích na výstavbu v Praze v platném znění, čl. 13 odstavec 3. S ohledem na děti žijící v domě je vhodné tyto práce ukončit v pracovní dny do 20:00 hod. a v sobotu je provádět od 08:00 nejpozději do 18:00 hod. V neděli a o státem uznaných svátcích je možné provádět pouze nehlučné stavební práce.
- Stavební práce včetně manipulace s materiálem a sutí musí být prováděny tak, aby nedocházelo k obtěžování okolí nadměrným hlukem a prachem.
- Při přepravě materiálu potřebného pro rekonstrukci je třeba zajistit, aby nebyly poškozeny a znečištěny společné prostory (např. linoleum, výtahy, omítka). V opačném případě ponese náklady za likvidaci škod žadatel o stavební úpravy.
- O prováděných opravách v bytě je nutné informovat obyvatele sousedních bytů s žádostí o pochopení, při provádění hlučných prací a tyto provádět tak, aby byl klid v domě rušen co nejméně. Neprodleně po rekonstrukci odstranit oznámení vylepená po domě!
- Při provádění stavebních prací nesmí dojít k ohrožení nájemníků z hlediska bezpečnosti a porušování jejich práv.
- Při provádění stavebních úprav nesmí dojít ke změně dispozic bytu.
- Nelze zasahovat (měnit) do velikosti podlahových ploch.
- Rekonstrukcí nesmí být dotčeny společné části domu.
- Při provádění hlučných staveních prací je nutno respektovat dobu nočního klidu.
Pokud jste zde nenalezli některou podstatnou informaci, můžete nám svůj podnět zaslat na e-mail: info@hlivicka.cz .